New Page

 Results

Week 3, 2019

Sunday, March 10, 2019

CLASS 2103 PIANO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 2
Gold Performances:  Stella Klippenstein and Megan Pang

Monday, March 11, 2019

CLASS 1203A VOCAL SOLO, FRENCH MÉLODIE, GIRLS, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Teagan McMahon, Kate Thomson and Léa Wilson

CLASS 1152A VOCAL SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GIRLS, 12 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Micah Buenafe, Alexis Coverdale, Salina Lupu, Brynn McConnell and Anneka von Kuster

CLASS 1103B VOCAL SOLO, SACRED, BOYS, 10 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Yuvan Ramachandran

CLASS 1202C VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, BOYS, CHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Isaias Odiatu and Alexander Paches

CLASS 1202A VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, GIRLS, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Ainsley Brennan and Antonietta Bueti

CLASS 1154B VOCAL SOLO, SACRED, BOYS, UNCHANGED VOICE, 12 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Luka Ramuscak

CLASS 1151A VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, GIRLS, 12 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Rielle McLeod and Chloe Waldie

CLASS 1053A VOCAL SOLO, SACRED, GIRLS, 8 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Sydney Bothe and Stella Turner

CLASS 1205B VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, BOYS, UNCHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Michael Brown

CLASS 1205C VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, BOYS, CHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Keenan Lehmann and Isaias Odiatu

CLASS 1204C VOCAL SOLO, SPANISH ART SONG, BOYS, CHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Keenan Lehmann

CLASS 8404 SCHOOL ORFF ENSEMBLE, GRADE 4
Gold Performance:  École Assiniboine School - Club Orff de 4e année

CLASS 8408 SCHOOL ORFF ENSEMBLE, ANY COMBINATION OF GRADES 4-6
Gold Performances:  Highbury School Orff Club and Lakewood School Orff Club

CLASS 8409 SCHOOL ORFF ENSEMBLE, ANY OTHER GRADE COMBINATION
Gold Performance:  École South Pointe School Grades 6-8 Orff Club

CLASS 1502 VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, ADULT
1. Denise Martens
2. Ron Romanowski

CLASS 1952B VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, MALE, GRADE C
1. Xi Yin

CLASS 1952A VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, FEMALE, GRADE C
1. Eva Neudorf
2. Ella Wiebe

(S)CLASS 1403A VOCAL SOLO, FRENCH MÉLODIE, FEMALE, GRADE A
1. Jennifer Turner
2. Jessica Kos-Whicher

(A)CLASS 1355B VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, MALE,
GRADE B
1. Kyle Briscoe

(A)CLASS 1355A VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, FEMALE, GRADE B
1. Kathleen Murphy
2. Morgan Mackenzie

CLASS 1501 VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, ADULT
1. Denise Martens
2. Deana Martz

CLASS 1951B VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, MALE, GRADE C
1. Stephen Diakow

CLASS 1951A VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, FEMALE, GRADE C
1. Randi Roy
2. Eva Neudorf

CLASS 1510 VOCAL SOLO, ORATORIO ARIA, ADULT
1. Baille Melnyk

CLASS 1423A VOCAL SOLO, ORATORIO ARIA, FEMALE, GRADE A
1. Ashley Rees

CLASS 1423B VOCAL SOLO, ORATORIO ARIA, MALE, GRADE A
1. Chris Donlevy
2. Sergio Raposo

CLASS 2007 PIANO SOLO, OWN CHOICE, BEGINNER
Gold Performances:  Ethan Liu, Zixuan (Abby) Wei and Edwin (Eddie) Yang

(P)CLASS 2202 PIANO SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performance:  Jessica Sidorov

CLASS 2101 PIANO SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 2
Gold Performances:  Megan Pang and Damon Raichura

CLASS 2051 PIANO SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 1
Gold Performance:  Avya Shrivastav

CLASS 2102 PIANO SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 2
Gold Performance:  Chloe Chung

(P)CLASS 2203 PIANO SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performances:  Maria Baraban, Kaden Eidse, Witta Irumva and Jessica Sidorov

Tuesday, March 12, 2019

CLASS 1103A VOCAL SOLO, SACRED, GIRLS, 10 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Chrystyna Deneka

CLASS 1052A VOCAL SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GIRLS, 8 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Avya Shrivastav

CLASS 1201A VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, GIRLS, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Delaney Giesbrecht, Jessica Ramachandran and Estella Roberts

CLASS 1222C VOCAL SOLO, FOLK SONG, BOYS, CHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Isaias Odiatu

CLASS 1222B VOCAL SOLO, FOLK SONG, BOYS, UNCHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Michael Brown

CLASS 1155A VOCAL SOLO, FOLK SONG, GIRLS, 12 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Micah Buenafe, Emma Felices-Costello, Peyton Jones, Ellowyn McNeill, Rachel Tarrant and Chiara Wilson

CLASS 1222A VOCAL SOLO, FOLK SONG, GIRLS, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Maneesha Enns, Paige Hayden and Alessandra Pellegrino

CLASS 8531 SCHOOL RECORDER ENSEMBLE, BEGINNER, GRADES 1-6, 1ST YEAR OF INSTRUCTION
Gold Performance:  Victory School Grade 5 Recorder Ensemble

CLASS 8537 SCHOOL RECORDER ENSEMBLE, ANY OTHER GRADE COMBINATION
Gold Performance:  Victor H.L. Wyatt School Senior Recorder Ensemble

CLASS 1509 VOCAL SOLO, SACRED, ADULT
1. Denise Martens
2. Darian DeGroot

CLASS 1959A VOCAL SOLO, SACRED, FEMALE, GRADE C
1. Ella Wiebe

CLASS 1372A VOCAL SOLO, SACRED, FEMALE, GRADE B
1. Zoitsa Gotziaman
2. Hannah Johnson

(S)CLASS 1406B VOCAL SOLO, MANITOBA COMPOSERS, GRADE A
1. Naomi Derksen
2. Ashley Rees

(A)CLASS 1356B VOCAL SOLO, MANITOBA COMPOSERS, GRADE B
1. Kasia Swintak
2. Kyra Krassnigg

CLASS 1506A VOCAL SOLO, CANADIAN COMPOSERS, ADULT
1. Leah Lien

CLASS 1956A VOCAL SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE C
1. Randi Roy

(A)CLASS 1356A VOCAL SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE B
1. Morgan Mackenzie

(S)CLASS 1406A VOCAL SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE A
1. Christina Thanisch-Smith
2. Ashley Rees

(A)CLASS 1352B VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, MALE, GRADE B
1. Miguel Carlos

(A)CLASS 1352A VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, FEMALE, GRADE B
1. Svetlana Gharagyozyan
2. Jillian Hickey

CLASS 2104 PIANO SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 2
Gold Performances:  Charles Buehler, James Knutson and Ruize (Emily) Wang

CLASS 2057 PIANO SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 1
Gold Performance:  Maxwell Brown

(P)CLASS 2154 PIANO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 3
Gold Performance:  Danita Zhang

Wednesday, March 13, 2019

CLASS 1154A VOCAL SOLO, SACRED, GIRLS, 12 YEARS AND UNDER
Gold Performance: Anneka von Kuster

CLASS 1206C VOCAL SOLO, CANADIAN COMPOSERS, BOYS, CHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance: Keenan Lehmann

CLASS 1206A VOCAL SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GIRLS, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance: Jessica Ramachandran

CLASS 1101A VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, GIRLS, 10 YEARS AND UNDER
Gold Performances: Faith Baryla and Amalia Hickerson

CLASS 1221B VOCAL SOLO, SACRED, BOYS, UNCHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance: Michael Brown

CLASS 1205A VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, GIRLS, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances: Antonietta Bueti, Alessandra Pellegrino and Jessica Ramachandran

CLASS 1503 VOCAL SOLO, FRENCH MÉLODIE, ADULT
1. Olivia Kang
2. Gail Singer

CLASS 1953B VOCAL SOLO, FRENCH MÉLODIE, MALE, GRADE C
1. Stephen Diakow

CLASS 1953A VOCAL SOLO, FRENCH MÉLODIE, FEMALE, GRADE C
1. Randi Roy
2. Jordan Kroeker

CLASS 1505 VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, ADULT
1. Olivia Kang
2. Denise Martens

CLASS 1955A VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, FEMALE, GRADE C
1. Randi Roy
2. Eva Neudorf

(S)CLASS 1405A VOCAL SOLO, 20TH/21ST CENTURY ENGLISH ART SONG, FEMALE, GRADE A
1. Christina Thanisch-Smith
2. Jessica Kos-Whicher

(S)CLASS 1402B VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, MALE, GRADE A
1. Trevor Schriemer
2. Sergio Raposo

(S)CLASS 1402A VOCAL SOLO, ITALIAN ART SONG, FEMALE, GRADE A
1. Karen Santos
2. Ashley Rees

(A)CLASS 1351A VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, FEMALE, GRADE B
1. Julia Davis
2. Loralie Friesen and Keely McPeek

(A)CLASS 1351B VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, MALE, GRADE B
1. Kyle Briscoe

CLASS 2223 PIANO SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 4
Gold Performance: Madeleine Flemington

CLASS 2107 PIANO SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 2
Gold Performances: Grayson Barrows and Chloe Chung

CLASS 2173 PIANO SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 3
Gold Performances: Matias French, Emma Li, Sophia Wasef and Danita Zhang

CLASS 2053 PIANO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 1
Gold Performance: Diane Pu

CLASS 2005 PIANO SOLO, CANADIAN COMPOSERS, BEGINNER
Gold Performance: Abby Wang

(P)CLASS 2206 PIANO SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performances: Micah Angeli Buenafe, Kaden Eidse, Witta Irumva and Alexus Lee

Thursday, March 14, 2019

CLASS 1201C VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, BOYS, CHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Alexander Paches

CLASS 1054A VOCAL SOLO, FOLK SONG, GIRLS, 8 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Vittoria De Luca-Kasur, Makenna Lanyon, Lucie Matychuk, Avya Shrivastav and Stella Turner

CLASS 1052C VOCAL SOLO, MANITOBA COMPOSERS, GIRLS, 8 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Sydney Bothe

CLASS 1102D VOCAL SOLO, MANITOBA COMPOSERS, BOYS, 10 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Yvan Ramachandran

CLASS 1221A VOCAL SOLO, SACRED, GIRLS, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Antonietta Bueti, Amy Hogue, Jessica Ramachandran and Krista Yaskiw

CLASS 1206D VOCAL SOLO, MANITOBA COMPOSERS, GIRLS, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Antonietta Bueti

CLASS 1102C VOCAL SOLO, MANITOBA COMPOSERS, GIRLS, 10 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Bella Penner and Tatiana von Kuster

CLASS 1152D VOCAL SOLO, MANITOBA COMPOSERS, GIRLS, 12 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Micah Buenafe and Rachel Tarrant

CLASS 1104A VOCAL SOLO, FOLK SONG, GIRLS, 10 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Faith Baryla, Amalia Hickerson, Wren Potosky and Kaydance Rogowski

CLASS 1513 VOCAL SOLO, FOLK SONG, ADULT
1. Deana Martz

CLASS 1960B VOCAL SOLO, FOLK SONG, MALE, GRADE C
1. Xi Yin

CLASS 1426A VOCAL SOLO, FOLK SONG, FEMALE, GRADE A
1. Kelsey Ronn
2. Nikita Silagy

CLASS 1960A VOCAL SOLO, FOLK SONG, FEMALE, GRADE C
1. Jordan Kroeker
2. Stephanie Findlay

CLASS 1376A VOCAL SOLO, FOLK SONG, FEMALE, GRADE B
1. Shayla Davidson
2. Morgan Mackenzie and Oksana Preachuk

(A)CLASS 1353B VOCAL SOLO, FRENCH MÉLODIE, MALE, GRADE B
1. Miguel Carlos

(A)CLASS 1353A VOCAL SOLO, FRENCH MÉLODIE, FEMALE, GRADE B
1. Selene Sharpe
2. Grace Budoloski

(A)CLASS 1354A VOCAL SOLO, SPANISH ART SONG, FEMALE, GRADE B
1. Selene Sharpe

(S)CLASS 1404A VOCAL SOLO, SPANISH ART SONG, FEMALE, GRADE A
1. Karen Santos
2. Paulina Gonzalez

CLASS 1424B VOCAL SOLO, J.S. BACH ARIA, MALE, GRADE A
1. Chris Donlevy

CLASS 1424A VOCAL SOLO, J.S. BACH ARIA, FEMALE, GRADE A
1. Jennifer Turner
2. Jessica Kos-Whicher

(S)CLASS 1401B VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, MALE, GRADE A
1. Chris Donlevy

(S)CLASS 1401A VOCAL SOLO, GERMAN LIEDER, FEMALE, GRADE A
1. Jessica Kos-Whicher
2. Kelsey Ronn

(P)CLASS 2205 PIANO SOLO, SONATA, GRADE/LEVEL 4
Gold Performances:  Maria Baraban, Kaden Eidse, Alexus Lee and Qien Yang

(P)CLASS 2151 PIANO SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 3
Gold Performances:  Vienna Lu and Harvey Xing

(P)CLASS 2155 PIANO SOLO, SONATA, GRADE/LEVEL 3, PART 1
Gold Performances:  Angel He, Vienna Lu, Sophia Wasef, Harvey Xing and Angel Huiming Xu

Friday, March 15, 2019

CLASS 1224 VOCAL SOLO, TV/MOVIE MUSICAL, 14 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Rachel Kraut, Camila Rodriguez and Jenna Winstone

CLASS 1106 VOCAL SOLO, TV/MOVIE MUSICAL, 10 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Amalia Hickerson, Kaydance Rogowski, Tatiana von Kuster and Amara Wiste  

CLASS 1157 VOCAL SOLO, TV/MOVIE MUSICAL, 12 YEARS AND UNDER
Gold Performances:  Micah Buenafe, Calliope Constantinides, Ella Dodds, Emma Felices-Costello, Eva Gould, Peyton Jones, Stella Klippenstein, Hannah Schaeffer, Rachel Tarrant and Chloe Waldie

CLASS 1512 VOCAL SOLO, OPERA ARIA, ADULT
1. Roman Szczerba
2. Janet Shum

CLASS 1425B VOCAL SOLO, OPERA ARIA, MALE, GRADE A
1. Chris Donlevy
2. Trevor Schriemer

CLASS 1425A VOCAL SOLO, OPERA ARIA, FEMALE, GRADE A
1. Jessica Kos-Whicher
2. Kelsey Ronn and Karen Santos 

JAMES SEATON TROPHY
Winner:  Eva Neudorf
Runner-Up:  Ella Wiebe

TUDOR BOWL
Winner:  Svetlana Gharagyozyan
Runner-Up:  Julia Davis and Kathleen Murphy

(P)CLASS 2156 PIANO SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 3
Gold Performances:  Ava Doan, Vienna Lu and Sooah Noh

(P)CLASS 2201 PIANO SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performances:  Micah Angeli Buenafe, Calista Ji and Qien Yang

(P)CLASS 2155 PIANO SOLO, SONATA, GRADE/LEVEL 3, PART 2
Gold Performance:  Yanxiang Zou

(P)CLASS 2204 PIANO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performances:  Maria Baraban, Kaden Eidse and Alexus Lee

Saturday, March 16, 2019

STEWART M. THOMSON TROPHY
Winner:  Yuvan Ramachandran

HAROLD L. SCARTH MEMORIAL TROPHY
Winner:  Michael Brown
Runner-Up:  Luka Ramuscak 

WINNIPEG MALE CHORUS TROPHY
Winner:  Alexander Paches
Runner-Up:  Keenan Lehmann 

FRANCES E. WICKBERG TROPHY
Winner:  Stella Turner
Runners-Up:  Faith Baryla, Sydney Bothe and Amalia Hickerson

LADIES’ ORANGE BENEVOLENT ASSOCIATION TROPHY
Winner:  Antonietta Bueti
Runner-Up:  Paige Hayden, Ellowyn McNeill, Jessica Ramachandran, Estella Roberts and Chiara Wilson

ROSE BOWL
Winner:  Jessica Kos-Whicher
Runners-Up:  Christina Thanisch-Smith and Jennifer Turner