Results 2018 Week 3

 

Results

Week 3, 2018

SUNDAY, MARCH 4

CLASS 3982 STRING ENSEMBLE, GRADES/LEVELS 1-2
Gold Performance:  Strings of Praise 

CLASS 3972 STRING DUET, GRADES/LEVELS 1-2
Gold Performances:  Benjamen Krymusa & Emeth Krymusa and
Anahita Chakraborty & Tylie Fraser

CLASS 7724 MIXED INSTRUMENTS DUET, OWN CHOICE, GRADES/LEVELS 7-8
1. Siwei Du & Angela Suet Kee Ng

CLASS 3985 STRING ENSEMBLE, GRADES/LEVELS 7-8
1. Sophie Reimer-Epp, Rachel Graham & Bella-Sophia Rogers 

CLASS 3973 STRING DUET, GRADES/LEVELS 3-4
Gold Performances:  Matthew Lee & Zachary Watts and Nadia Lee & Julianna Pauls 

(P)CLASS 8803 STRING CHAMBER GROUP, GRADES/LEVELS 3-4
Gold Performance: Awesome Foursome 

(J)CLASS 8804 STRING CHAMBER GROUP, GRADES/LEVELS 5-6
1. DEGA String Quartet

CLASS 8808 STRING CHAMBER GROUP, OPEN
1. DEGA String Quartet 

(A)CLASS 8806 STRING CHAMBER GROUP, GRADES/LEVELS 9-10
1. Wolseley Quartet
2. EmilyAnn Dueck, Nicholas Harder & Tirian Plett

CLASS 1945 VOCAL AND/OR INSTRUMENTAL GROUP, FAMILY AND/OR FRIENDS, OWN CHOICE
1. JAGD Quartet
2. The Divas and Leka Ensemble

CLASS 8313 YOUTH CHOIR, OWN CHOICE, MALE, 16 YEARS AND UNDER, PART 2
Gold Performance:  Pembina Trails Voices - PTV Boys Choir

CLASS 8312 YOUTH CHOIR, OWN CHOICE, FEMALE, 16 YEARS AND UNDER, PART 2
Gold Performance:  Pembina Trails Voices - Chorale

CLASS 8301A CHILDREN'S CHOIR, OWN CHOICE, 12 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  St. James-Assiniboia Divisional Children's Choir

CLASS 8301B CHILDREN'S CHOIR, OWN CHOICE, GIRLS, 12 YEARS AND UNDER, PART 2
Gold Performance:  Pembina Trails Voices - Choraliers

CLASS 8352 COMMUNITY CHOIR, MULTILINGUAL, OPEN
Gold Performance:  Pembina Trails Voices - PTV Singers

CLASS 8321 YOUTH CHOIR, OWN CHOICE, 19 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  St. James-Assiniboia Senior Divisional Choir

CLASS 8324 YOUTH CHOIR, FOLK SONG, 19 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  St. James-Assiniboia Senior Divisional Choir

CLASS 8317 YOUTH CHOIR, OPERETTA/MUSICAL THEATRE EXCERPTS,
16 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Louis Riel School Division Treble Choir 

CLASS 8004A VOCAL ENSEMBLE, OWN CHOICE, 19 YEARS AND UNDER
Gold Performance:  Winnipeg Studio Theatre StudioWorks Academy

CLASS 2763 TWO PIANOS, EIGHT HANDS, GRADE/LEVEL 7-HONOURS
1. Martina Ma, May Zhao, Lucy Liu & Tianyang Liu

CLASS 2762 TWO PIANOS, EIGHT HANDS, GRADES/LEVELS 4-6
1. Kevin Wu, Eric Tie, Jeremy Liu & Excel Chen

CLASS 2722 PIANO DUO, OWN CHOICE, GRADES/LEVELS 7-9
1. Martina Ma & Kevin Wu

CLASS 2704 PIANO DUET, OWN CHOICE, GRADES/LEVELS
1. Emma Yang & Asia Morash
2. Victoria Lee & Alexus Lee and Nichola Chen & Leo Chen

CLASS 2705 PIANO DUET, OWN CHOICE, GRADES/LEVELS 7-8
1. Xiachunqiu (Angela) Lu & Evelyne Hluszok

CLASS 2742 ONE PIANO, SIX HANDS, OWN CHOICE, GRADES/LEVELS 4-6
1. Yifei Peng, Chuhang Sun & Luohui Liang 

CLASS 2571 PIANO SOLO, CONCERTO, DIPLOMA
1. Albert Chen
2. Callum Goulet-Kilgour

CLASS 2421 PIANO SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 8
1. Angela (Xiachunqiv) Lu
2. Evelyne Hluszok

CLASS 2471 PIANO SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 9
1. Seanne Jacob Buenafe
2. Alexandra Klassen 

CLASS 2521 PIANO SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 10
1. Angela Suet Kee Ng
2. Nika Martinussen


MONDAY, MARCH 5

(A)CLASS 2457 PIANO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Jazlyn Rohatensky
2. Julian Liu 

(A)CLASS 2503 PIANO SOLO, BAROQUE, J.S. BACH, GRADE/LEVEL 10
1. Kevin Yuan Li
2. Angela Suet Kee Ng and Lauren McIlroy 

(S)CLASS 2556 PIANO SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, DIPLOMA
1. Albert Chen
2. Brielle Funk

(A)CLASS 2504 PIANO SOLO, CLASSICAL, GRADE/LEVEL 10
1. Kevin Yuan Li
2. Frieda Bi

(A)CLASS 2509 PIANO SOLO, FRENCH COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Ray Guerard
2. Rose Zhang 

(A)CLASS 2452 PIANO SOLO, BAROQUE SONATA, GRADE/LEVEL 9
1. Andrew Zhong
2. Martina Ma

(A)CLASS 2458 PIANO SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, GRADE/LEVEL 9
1. Julian Liu

(S)CLASS 2558 PIANO SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, DIPLOMA
1. Albert Chen
2. Joseph Guenther and Nathanael Plett

CLASS 8177 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, GIRLS, GRADES 9-12, PART 1
Gold Performances:  Sisler High School Girls' Choir and Grant Park Women's Ensemble

CLASS 8178 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, BOYS, GRADES 9-12
Gold Performance:  Grant Park Men's Ensemble 

CLASS 8177 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, GIRLS, GRADES 9-12, PART 2
Gold Performance:  John Taylor Collegiate Girls' Chorus

CLASS 8176 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, GRADES 9-12, PART 1
Gold Performance:  John Taylor Sound Collective

CLASS 8179 SCHOOL CHORUS, FOLK SONG, GRADES 9-12, PART 1
Gold Performance:  Maples Collegiate Chamber Choir

CLASS 8176 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, GRADES 9-12, PART 2
Gold Performances:  River East Collegiate Chamber Choir, Maples Collegiate Chamber Choir and Maples Collegiate Grade 10 Choir

CLASS 8006B VOCAL ENSEMBLE, OWN CHOICE, OPEN, PART 1
Gold Performance:  Daniel McIntyre Collegiate Institute DMCI Chamber Choir

(A)CLASS 1357D VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, MALE, GRADE B
1. Josh Bellan
2. Robert Piché

(A)CLASS 1357C VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, FEMALE, GRADE B
1. Kara Joseph
2. Alenna Mark 

(S)CLASS 1407D VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, MALE, GRADE A
1. Calvin Mayer

(S)CLASS 1407A VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, FEMALE, GRADE A
1. Sarah Luby
2. Kira Fondse

CLASS 1507 VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, ADULT
1. Marnie Loewen
2. Renata Gawlik

(S)CLASS 1407C VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, FEMALE, GRADE A
1. Sarah Luby

(P)CLASS 1207E VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, BOYS, UNCHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
1. Keenan Lehmann

(P)CLASS 1207F VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, BOYS, CHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
1. Joseph Goodman
2. Logan Quatember

(P)CLASS 1207D VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, GIRLS,
14 YEARS AND UNDER
1. Sienna Cariati
2. Holly Owens

CLASS 1672 VOCAL TRIO, MUSICAL THEATRE, 14 YEARS AND UNDER
1. Molly Helmer, Allie Omichinski & Dario Knezic
2. Alma Sawatsky, Solomon Kirby & Wendy Ferguson

CLASS 1692 VOCAL DUET, MUSICAL THEATRE, 16 YEARS AND UNDER
1. Stephanie Bell & Ben McIntyre-Ridd
2. Julia Carleton & Nathaniel Muir, Capri Derenchuk-Ganaden & Omar Benson and         Elena Franklin & Ben McIntyre-Ridd

CLASS 1702 VOCAL TRIO, MUSICAL THEATRE, 16 YEARS AND UNDER
1. Rhiann Duncan, Hillery Pham & Victoria Brimble

CLASS 1722 VOCAL DUET, MUSICAL THEATRE, 18 YEARS AND UNDER
1. Nadia Gill & Sydney Glover

CLASS 1752 VOCAL DUET, MUSICAL THEATRE, GRADE B
1. Nick Xidos & Alyssa Crockett

CLASS 1762 VOCAL TRIO, MUSICAL THEATRE, GRADE B
1. Nick Xidos, Emma Welham & Katie Bloom
2. Alanna McPherson, Emma Stefanchuk & Kasia Swintak

CLASS 1772 VOCAL QUARTET, MUSICAL THEATRE, GRADE B
1. Kamal Chioua, Samantha Hutchings, Alyssa Crockett & Tiana Beaudry

CLASS 1782 VOCAL DUET, MUSICAL THEATRE, GRADE A
1. Jean van der Merwe & Kira Fondse

CLASS 1872 VOCAL DUET, MUSICAL THEATRE, OPEN
1. Lillian Kinley & Esther Raji

CLASS 1753 VOCAL DUET, GILBERT & SULLIVAN, GRADE B
1. Robert Piché & Emma Stefanchuk

CLASS 8327 YOUTH CHOIR, OPERETTA/MUSICAL THEATRE EXCERPTS, 19 YEARS AND UNDER
1. Winnipeg Studio Theatre StudioWorks Academy 

CLASS 8008A VOCAL ENSEMBLE, OPERETTA/MUSICAL THEATRE EXCERPTS, UNCONDUCTED, OPEN
1. Rising Stars Academy of Arts

(J)CLASS 3110 VIOLIN SOLO, SONATA, GRADE/LEVEL 6
1. Wilfred Astill-Deschauer
2. Grace Jeffrey

(J)CLASS 3510 CELLO SOLO, SONATA, GRADE/LEVEL 6
1. Mason Dueck

(I)CLASS 3124 VIOLIN SOLO, BAROQUE OR CLASSICAL SONATA, GRADE/LEVEL 7
1. Sophie Reimer-Epp
2. Corinna Vermeer, Zara Ramlal and Rachel Graham

CLASS 3195 VIOLIN SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 10
1. Jody Friesen

(S)CLASS 3206 VIOLIN SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, DIPLOMA
1. Tianhao Wang

CLASS 3635 CELLO SOLO, OWN CHOICE, HONOURS
1. Juliana Moroz

CLASS 3215 VIOLIN SOLO, OWN CHOICE, DIPLOMA
1. Noah Park

CLASS 3415 VIOLA SOLO, OWN CHOICE, DIPLOMA
1. Alexander Moroz

(I)CLASS 3127 VIOLIN SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, GRADE/LEVEL 7
1. Tyrsa Friesen

(I)CLASS 3147 VIOLIN SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, GRADE/LEVEL 8
1. Arianna Plante
2. Cecilia Howes

(A)CLASS 3167 VIOLIN SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, GRADE/LEVEL 9
1. Josiah Wurch

(A)CLASS 3587 CELLO SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, GRADE/LEVEL 10
1. Elisheva Schwartz

(A)CLASS 3165 VIOLIN SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. River Sawchyn
2. EmilyAnn Dueck and Josiah Wurch

(A)CLASS 3365 VIOLA SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Elly Hooker

(A)CLASS 3185 VIOLIN SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Derek Ma

(A)CLASS 3565 CELLO SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Olivia Wurch
2. Linus Schweizer

CLASS 3795 DOUBLE BASS SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 10
1. Charles Goossen

(A)CLASS 3588 CELLO SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Matthew Stobbe


TUESDAY, MARCH 6

CLASS 5182-9 FLUTE SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 9
1. Joel Ulrich

(A)CLASS 5175-9 FLUTE SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Selwyn Sarmiento
2. Alice Nie

(S)CLASS 5195 FLUTE SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, DIPLOMA
1. Nicole Carbotte
2. Jennifer Arcand

CLASS 6455 TRUMPET SOLO, OWN CHOICE, HONOURS
1. McKenzie Walpole

(A)CLASS 5284-9 OBOE SOLO, BAROQUE, CLASSICAL OR ROMANTIC SONATA, GRADE/LEVEL 9
1. Aaron Bajus 

(A)CLASS 5174-10 FLUTE SOLO, BAROQUE, CLASSICAL OR ROMANTIC SONATA, GRADE/LEVEL 10
1. Sarah Loewen

(S)CLASS 5194 FLUTE SOLO, BAROQUE, CLASSICAL OR ROMANTIC SONATA, DIPLOMA
1. Jennifer Arcand
2. Megan Luff

(S)CLASS 5529 CLARINET SOLO, BAROQUE, CLASSICAL OR ROMANTIC SONATA, DIPLOMA
1. Amanda Robertson

(S)CLASS 8837 BRASS CHAMBER GROUP, DIPLOMA-HONOURS
1. ELK Brass Trio

(A)CLASS 2507 PIANO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Kevin Yuan Li
2. Ray Guerard

(A)CLASS 2451 PIANO SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Sarah (Yating) Li
2. Leon Katsnelson and Kaylene Blackwood 

(S)CLASS 2561 PIANO SOLO, CANADIAN COMPOSERS, DIPLOMA
1. Julie Sidorchuk
2. Brielle Funk

CLASS 2474 PIANO SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 9
1. Kevin Wu

(A)CLASS 2506 PIANO SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Angela Suet Kee Ng
2. Kevin Yuan Li, Ray Guerard and Nika Martinussen

CLASS 8176 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, GRADES 9-12, PART 3
Gold Performances: Tec-Voc Singers, Sturgeon Heights Concert Choir, West Kildonan Collegiate Grade 10 Choir, Kelvin Concert Choir and Kelvin Chamber Choir

CLASS 8179 SCHOOL CHORUS, FOLK SONG, GRADES 9-12, PART 2
Gold Performance: Sturgeon Heights Concert Choir

CLASS 8161 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, GRADES 7-9, PART 2
Gold Performance: Henry G Izatt HGI Singers

CLASS 8176 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, GRADES 9-12, PART 4
Gold Performances: Sisler High School Chamber Choir, Westwood Collegiate Chamber Choir and Gordon Bell VOX

CLASS 8179 SCHOOL CHORUS, FOLK SONG, GRADES 9-12, PART 3
Gold Performance:  Westwood Collegiate Chamber Choir

CLASS 8176 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, GRADES 9-12,
PART 5
Gold Performances:  Maples Collegiate Senior Choir, West Kildonan Collegiate Colla Voce, Maples Collegiate Grade 9 Choir and Sisler High School Jazz Am!

CLASS 1958A VOCAL SOLO, GILBERT & SULLIVAN, FEMALE,
GRADE C
1. Hayley Stacey
2. Wanita MacKenzie

(S)CLASS 1408A VOCAL SOLO, GILBERT & SULLIVAN, FEMALE, GRADE A
1. Kinnon Weddall

(J)CLASS 1258A VOCAL SOLO, GILBERT & SULLIVAN, FEMALE,
16 YEARS AND UNDER
1. Capri Derenchuk-Ganaden
2. Jenesa Lee

(I)CLASS 1308A VOCAL SOLO, GILBERT & SULLIVAN, FEMALE,
18 YEARS AND UNDER
1. Alanna McPherson
2. Ella Wiebe

(A)CLASS 1358B VOCAL SOLO, GILBERT & SULLIVAN, MALE,
GRADE B
1. Anton Sokalski
2. Robert Piché

(A)CLASS 1358A VOCAL SOLO, GILBERT & SULLIVAN, FEMALE, GRADE B
1. Julia Davis
2. Lisa Vuignier

(J)CLASS 1257D VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, MALE, 16 YEARS AND UNDER
1. Ben McIntyre-Ridd
2. James Bergen

(J)CLASS 1257C VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, FEMALE,
16 YEARS AND UNDER
1. Stephanie Bell
2. Gillian Brown

(J)CLASS 1257B VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, MALE,
16 YEARS AND UNDER
1. Ben McIntyre-Ridd

(J)CLASS 1257A VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, FEMALE,
16 YEARS AND UNDER
1. Gillian Brown
2. Stephanie Bell

(J)CLASS 3091 VIOLIN SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 5
1. Signy Thorsteinson

(J)CLASS 3306 VIOLA SOLO, BAROQUE COMPOSERS,
GRADE/LEVEL 6
1. Anne Hargraves

(J)CLASS 3506 CELLO SOLO, BAROQUE COMPOSERS,
GRADE/LEVEL 6
1. Mason Dueck
2. Estella Roberts and Paul Humphries

(I)CLASS 3121 VIOLIN SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Nicholas Preachuk
2. Bronwyn Chard

(I)CLASS 3145 VIOLIN SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 8
1. Angela Suet Kee Ng
2. William Harder and Ava Smith

(A)CLASS 3585 CELLO SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Ella Rempel

(A)CLASS 3581 CELLO SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Matthew Stobbe 

(J)CLASS 3093 VIOLIN SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 5
1. Chloe Strain

(J)CLASS 3109 VIOLIN SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Wilfred Astill-Deschauer

(J)CLASS 3108 VIOLIN SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Grace Jeffrey
2. Mark Pavlij

(J)CLASS 3508 CELLO SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Paul Humphries

(I)CLASS 3125 VIOLIN SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Corinna Vermeer
2. Rachel Graham

CLASS 3515 CELLO SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 6
1. Brody Teichrib 

CLASS 3317 VIOLA SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 6
1. Hannah Storsley

CLASS 3117 VIOLIN SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 6
1. Christie Watts

CLASS 3155 VIOLIN SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 8
1. Angela Suet Kee Ng and Ava Smith

(I)CLASS 3325 VIOLA SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Miriam Huebner

(A)CLASS 3163 VIOLIN SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Calvin Sun

CLASS 3101 VIOLIN SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 5
1. Bria Teichrib and Signy Thorsteinson 

CLASS 3116 VIOLIN SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 6
1. Caitlyn Gingrich
2. Christie Watts and Mark Pavlij

CLASS 3316 VIOLA SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 6
1. Hannah Storsley
2. Anne Hargraves 

CLASS 3174 VIOLIN SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 9
1. River Sawchyn
2. EmilyAnn Dueck


WEDNESDAY, MARCH 7

(J)CLASS 5135-5 FLUTE SOLO, SONATA, GRADE/LEVEL 5
1. Cierra Prince

(J)CLASS 5135-6 FLUTE SOLO, SONATA, GRADE/LEVEL 6
1. Shelley (Qichang) Shen
2. Jane Tully

(I)CLASS 5154-8 FLUTE SOLO, BAROQUE, CLASSICAL OR ROMANTIC SONATA, GRADE/LEVEL 8
1. Katarina Kowatsch
2. Ainsley Brown

(J)CLASS 5134-6 FLUTE SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Shelley (Qichang) Shen

(A)CLASS 5174-9 FLUTE SOLO, BAROQUE, CLASSICAL OR ROMANTIC SONATA, GRADE/LEVEL 9
1. Selwyn Sarmiento
2. Hannah Song

(A)CLASS 7203 MALLET SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 10
1. Cameron Denby

(A)CLASS 7204 MALLET SOLO, MULTI-MOVEMENT WORK, GRADE/LEVEL 10
1. Cameron Denby

CLASS 5879 WOODWIND SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, ADULT
1. Kim Levi

(A)CLASS 5286-10 OBOE SOLO, 20TH/21ST CENTURY SONATA, GRADE/LEVEL 10
1. Daniela Graca

(A)CLASS 6406 TRUMPET SOLO, 20TH/21ST CENTURY SONATA, GRADE/LEVEL 10
1. Marshall Carter

(S)CLASS 5531 CLARINET SOLO, 20TH/21ST CENTURY SONATA, DIPLOMA
1. JinYu Chen

(S)CLASS 5196 FLUTE SOLO, 20TH/21ST CENTURY SONATA, DIPLOMA
1. Megan Luff
2. Morgan Sawchyn

(A)CLASS 2455 PIANO SOLO, CLASSICAL SONATA, GRADE/LEVEL 9
1. Andrew Zhong
2. Grace Gabrielle Lu  and Seanne Jacob Buenafe 

(A)CLASS 2459 PIANO SOLO, FRENCH COMPOSERS,
GRADE/LEVEL 9
1. Grace Gabrielle Lu
2. Anika Price and Alice Nie

(A)CLASS 2454 PIANO SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Siu-Chee Matthew Kung
2. Anika Price

(A)CLASS 2456 PIANO SOLO,ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Hannah Wei
2. Seanne Jacob Buenafe

(A)CLASS 2510 PIANO SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Nika Martinussen
2. Angela Suet Kee Ng 

(S)CLASS 2551 PIANO SOLO, BAROQUE COMPOSERS, DIPLOMA
1. Anneli Loepp Thiessen
2. Brielle Funk

CLASS 8006B VOCAL ENSEMBLE, OWN CHOICE, OPEN, PART 2
Gold Performance: Tec-Voc Jazzthetics

CLASS 8004B VOCAL ENSEMBLE, OWN CHOICE, 19 YEARS AND UNDER
Gold Performance: Tec-Voc Jazzthetics

CLASS 8002B VOCAL ENSEMBLE, OWN CHOICE, 16 YEARS AND UNDER
Gold Performance: Sisler High School Grade 9 Choir

CLASS 8196 SCHOOL CHORUS, CONCERT GROUP, ANY OTHER GRADE COMBINATION
Gold Performance: Murdoch MacKay Collegiate Concert Choir

CLASS 8183 SCHOOL CHORUS, CONCERT GROUP, GRADES 9-12, PART 2
Gold Performanes: Westwood Collegiate Chamber Choir and Sisler High School Boys' Choir

CLASS 8102 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, KINDERGARTEN-GRADE 3, PART 1
Gold Performance: Balmoral Hall Grade 1-3 Choir

CLASS 8136 SCHOOL CHORUS, FOLK SONG, GRADES 4-6
Gold Performance: Queenston School

CLASS 8467 SCHOOL GUITAR ORCHESTRA, GRADE 9, PART 1
Gold Performance: Collège Jeanne-Sauvé Guitar Orchestra Grade 9

CLASS 8454 SCHOOL GUITAR ENSEMBLE, ANY OTHER GRADE COMBINATION
Gold Performance: John Taylor Collegiate Guitar Ensemble

CLASS 8473 SCHOOL GUITAR ORCHESTRA, ANY OTHER GRADE COMBINATION, PART 2
Gold Performances: Glenlawn Jazz Guitar Ensemble, J.H. Bruns Senior Guitar and Dakota Collegiate Guitar Ensemble

CLASS 8467 SCHOOL GUITAR ORCHESTRA, GRADE 9, PART 2
Gold Performance: J.H. Bruns Junior Guitar

CLASS 8472 SCHOOL GUITAR ORCHESTRA, GRADES 11-12
Gold Performance: Glenlawn Guitar Ensemble

(P)CLASS 1207C VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, BOYS, CHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
1. Joseph Goodman

(P)CLASS 1207B VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, BOYS, UNCHANGED VOICE, 14 YEARS AND UNDER
1. Keenan Lehmann
2. Owen Glor

(P)CLASS 1207A VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, GIRLS,
14 YEARS AND UNDER
1. Molly Helmer
2. Emma Thiele Meza

CLASS 1957C VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, FEMALE, GRADE C
1. Hayley Stacey
2. Christine Leslie

(A)CLASS 1357B VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP-TEMPO, MALE, GRADE B
1. Josh Bellan
2. Robert Piché and Anton Sokalski

(I)CLASS 1307A VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, FEMALE,
18 YEARS AND UNDER
1. Corina Schuler
2. Malaika Thiessen

(I)CLASS 3144 VIOLIN SOLO, BAROQUE OR CLASSICAL SONATA, GRADE/LEVEL 8
1. James Brennan

(A)CLASS 3164 VIOLIN SOLO, BAROQUE OR CLASSICAL SONATA, GRADE/LEVEL 9
1. Lauren Verhaeghe

(A)CLASS 3184 VIOLIN SOLO, BAROQUE OR CLASSICAL SONATA, GRADE/LEVEL 10
1. Liana Fonseca

(A)CLASS 3584 CELLO SOLO, BAROQUE OR CLASSICAL SONATA, GRADE/LEVEL 10
1. Matthew Stobbe

(S)CLASS 3204 VIOLIN SOLO, BAROQUE OR CLASSICAL SONATA, DIPLOMA
1. Tianhao Wang

(S)CLASS 3208 VIOLIN SOLO, CANADIAN COMPOSERS, DIPLOMA
1. Tianhao Wang

(A)CLASS 3186 VIOLIN SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 10
1. Luke Bell-Scholz
2. Alexander Mayba

(J)CLASS 3509 CELLO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Brody Teichrib

(I)CLASS 3526 CELLO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Dorothy Hargraves

(I)CLASS 3123 VIOLIN SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Corinna Vermeer
2. Sophie Reimer-Epp

(I)CLASS 3523 CELLO SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Dorothy Hargraves

(I)CLASS 3323 VIOLA SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Miriam Huebner

(I)CLASS 3146 VIOLIN SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 8
1. Angela Suet Kee Ng
2. James Brennan

(I)CLASS 3126 VIOLIN SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Zara Ramlal

(A)CLASS 3166 VIOLIN SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Paolo Camus

(A)CLASS 3168 VIOLIN SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. River Sawchyn


THURSDAY, MARCH 8

CLASS 5181-9 FLUTE SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 9
1. Hannah Song

CLASS 5291-10 OBOE SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 10
1. Daniela Graca 

CLASS 5521-10 CLARINET SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 10
1. Ying Ni He

CLASS 6414 TRUMPET SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 10
1. Marshall Carter

CLASS 5536 CLARINET SOLO, CONCERTO, DIPLOMA
1. JinYu Chen

(S)CLASS 5193 FLUTE SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, DIPLOMA
1. Emma Ridd 

(S)CLASS 5191 FLUTE SOLO, BAROQUE COMPOSERS, DIPLOMA
1. Nicole Carbotte 

(J)CLASS 5133-5 FLUTE SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 5
1. Cierra Prince

(J)CLASS 5133-6 FLUTE SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Jane Tully

(I)CLASS 5153-8 FLUTE SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 8
1. Soo Yeon Cho
2. Katarina Kowatsc

(P)CLASS 6282 TRUMPET SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performance:  Sam Ferguson

(P)CLASS 6284 TRUMPET SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performance:  Sam Ferguson

(A)CLASS 2505 PIANO SOLO, CLASSICAL SONATA,
GRADE/LEVEL 10
1. Angela Suet Kee Ng
2. Ray Guerard

(A)CLASS 2453 PIANO SOLO, BAROQUE, J.S. BACH,
GRADE/LEVEL 9
1. Kai-mon Mok
2. Grace Gabrielle Lu

(S)CLASS 2553 PIANO SOLO, BAROQUE, J.S. BACH, DIPLOMA
1. Julie Sidorchuk
2. Joseph Guenther

(A)CLASS 2460 PIANO SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Seanne Jacob Buenafe
2. Grace Gabrielle Lu

(S)CLASS 2557 PIANO SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, DIPLOMA
1. Kathleen Murphy
2. Anneli Loepp Thiessen and Timothy Holm

(S)CLASS 2560 PIANO SOLO, CONCERT ÉTUDE, DIPLOMA
1. Yanzhi Zhang
2. Janelle Loewen

CLASS 8102 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, KINDERGARTEN-GRADE 3, PART 2
Gold Performance:  Stanley Knowles Grade 1 Choir

CLASS 8102 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, KINDERGARTEN-GRADE 3, PART 3
Gold Performance:  Pacific Junction Grades 1/2 Choir

CLASS 8121 SCHOOL CHORUS, FOLK SONG, KINDERGARTEN-GRADE 6,
PART 1
Gold Performance:  Beausejour Early Years Choir

CLASS 8106 SCHOOL CHORUS, FOLK SONG, KINDERGARTEN-GRADE 3
Gold Performance:  École Assiniboine Chorale 3e Année

CLASS 8191 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, ANY OTHER GRADE COMBINATION, PART 2
Gold Performance:  Tec-Voc Singers

CLASS 4206 CLASSICAL GUITAR SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 2
Gold Performance:  Ben Olson

CLASS 4156 CLASSICAL GUITAR SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 1
Gold Performance:  Oliver Houston 

(J)CLASS 4354 CLASSICAL GUITAR SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 5
1. Nicolas Denysenko

CLASS 4105 CLASSICAL GUITAR SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, BEGINNER
Gold Performance:  Max Rosner

CLASS 4153 CLASSICAL GUITAR SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 1
Gold Performance:  Gregory Hyman

(J)CLASS 4353 CLASSICAL GUITAR SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 5
1. Nicolas Denysenko

CLASS 4155 CLASSICAL GUITAR SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 1
Gold Performance:  Sasha Smolinski-Miller

(P)CLASS 4303 CLASSICAL GUITAR SOLO, CLASSICAL COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performance:  Elisabeth Thiessen

(P)CLASS 4257 CLASSICAL GUITAR SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 3
Gold Performance:  Henry Sigurdson

(J)CLASS 4407 CLASSICAL GUITAR SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Sarah Peterson

(P)CLASS 4301 CLASSICAL GUITAR SOLO, RENAISSANCE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 4
Gold Performance:  Indi Agar

CASS 4264 CLASSICAL GUITAR SOLO, STUDY/ÉTUDE, GRADE/LEVEL 3
Gold Performance:  Marek Goller

(J)CLASS 4405 CLASSICAL GUITAR SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Vishwa Srinivasan
2. Pedro Marcelo Aza Farje 

(P)CLASS 4254 CLASSICAL GUITAR SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 3
Gold Performance:  Landon Simpson

(J)CLASS 4402 CLASSICAL GUITAR SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Pedro Marcelo Aza Farje

(J)CLASS 4404 CLASSICAL GUITAR SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Sarah Peterson

CLASS 1957D VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, MALE, GRADE C
1. Liam Naughton
2. Nick Xidos

CLASS 1957A VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO,FEMALE, GRADE C
1. Christine Leslie
2. Hayley Stacey

(I)CLASS 1307B VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, MALE,18 YEARS AND UNDER
1. Colton Tomchuk

CLASS 1957B VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, MALE, GRADE C
1. Nick Xidos
2. Ben Townsley

(A)CLASS 1357A VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, UP TEMPO, FEMALE, GRADE B
1. Alenna Mark
2. Keely McPeek and Jane Petroff

(I)CLASS 1307C VOCAL SOLO, MUSICAL THEATRE, BALLAD, FEMALE, 18 YEARS AND UNDER
1. Malaika Thiessen
2. Alanna McPherson, Sophie George and Corina Schuler

GILBERT & SULLIVAN SOCIETY TROPHY
Winner:  Anton Sokalski
Runner-Up:  Kinnon Weddall

RAINBOW STAGE TROPHY
Winner:  Josh Bellan
Runner-Up:  Sarah Luby

(I)CLASS 3142 VIOLIN SOLO, BAROQUE, UNACCOMPANIED, GRADE/LEVEL 8
1. Ava Smith

(A)CLASS 3162 VIOLIN SOLO, BAROQUE, J.S. BACH, UNACCOMPANIED, GRADE/LEVEL 9
1. Josiah Wurch
2. Paolo Camus

(A)CLASS 3582 CELLO SOLO, BAROQUE, J.S. BACH, UNACCOMPANIED, GRADE/LEVEL 10
1. Elisheva Schwartz
2. Ella Rempel 

(A)CLASS 3182 VIOLIN SOLO, BAROQUE, J.S. BACH, UNACCOMPANIED, GRADE/LEVEL 10
1. Jody Friesen
2. Luke Bell-Scholz

CLASS 3194 VIOLIN SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 10
1. Derek Ma
2. Liana Fonseca and Alexander Mayba

CLASS 3594 CELLO SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 10
1. Elisheva Schwartz

CLASS 3794 DOUBLE BASS SOLO, CONCERTO, GRADE/LEVEL 10
1. Charles Goossen

CLASS 3214 VIOLIN SOLO, CONCERTO, DIPLOMA
1. Tianhao Wang
2. Noah Park and Kai-Mon Mok 

CLASS 3634 CELLO SOLO, CONCERTO, HONOURS
1. Juliana Moroz


FRIDAY, MARCH 9

(A)CLASS 5515-10 CLARINET SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,
GRADE/LEVEL 10
1. Ying Ni He

(S)CLASS 5530 CLARINET SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, DIPLOMA
1. Amanda Robertson
2. JinYu Chen

(I)CLASS 5155-8 FLUTE SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 8
1. Soo Yeon Cho
2. Calista Wiese

CLASS 5537 CLARINET SOLO, OWN CHOICE, DIPLOMA
1. JinYu Chen and Amanda Robertson

CLASS 5126-4 FLUTE SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 4
Gold Performance: Anna Torquato

(P)CLASS 5120-3 FLUTE SOLO, SONATA, GRADE/LEVEL 3
Gold Performance: Biju Jeong

(I)CLASS 4456 CLASSICAL GUITAR SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Simon Hunt

(I)CLASS 4506 CLASSICAL GUITAR SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 8
1. Alyssa Cohen
2. Ryan Lix

(I)CLASS 4452 CLASSICAL GUITAR SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Sahil Mittal 

(I)CLASS 4502 CLASSICAL GUITAR SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 8
1. Alyssa Cohen
2. Hanna Elskamp

(I)CLASS 4455 CLASSICAL GUITAR SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, GRADE/LEVEL 7
1. Simon Hunt
2. Sahil Mittal

CLASS 4754 CLASSICAL GUITAR SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, ADULT
1. Ian Scatliff

(I)CLASS 4507 CLASSICAL GUITAR SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, GRADE/LEVEL 8
1. Hanna Elskamp
2. Ryan Lix

CLASS 4759 CLASSICAL GUITAR SOLO, OWN CHOICE, ADULT
1. Ian Scatliff

(S)CLASS 4655 CLASSICAL GUITAR SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, DIPLOMA
1. Brian Meads
2. James Graham

(A)CLASS 4556 CLASSICAL GUITAR SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Gloria Aza Farje

(S)CLASS 4656 CLASSICAL GUITAR SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS, DIPLOMA
1. James Graham
2. Thomas Manuel

(A)CLASS 4552 CLASSICAL GUITAR SOLO, BAROQUE COMPOSERS, GRADE/LEVEL 9
1. Gloria Aza Farje 

(S)CLASS 4654 CLASSICAL GUITAR SOLO, BAROQUE OR CLASSICAL SONATA, DIPLOMA
1. James Graham

CLASS 8121 SCHOOL CHORUS, FOLK SONG, KINDERGARTEN-GRADE 6, PART 2
Gold Performance: École Riverview School Grades 4-6

CLASS 8101 SCHOOL CHORUS, KINDERGARTEN-GRADE 3, PART 2
Gold Performance:  Sun Valley Grade 1 Choir

CLASS 8131 SCHOOL CHORUS, GRADES 4-6, PART 3
Gold Performance:  Meadows West Grade 5 Choir

CLASS 8119 SCHOOL CHORUS, OWN CHOICE, BOYS, KINDERGARTEN-GRADE 6
Gold Performance:  St. John's-Ravenscourt Grades 4/5 Boys' Choir

(S)CLASS 2555 PIANO SOLO, CLASSICAL SONATA, DIPLOMA
1. Albert Chen
2. Adrian Ferens 

(S)CLASS 2559 PIANO SOLO, FRENCH COMPOSERS, DIPLOMA
1. Brielle Funk
2. Julie Sidorchuk

CLASS 2523 PIANO SOLO, OWN CHOICE, GRADE/LEVEL 10
1. Lauren McIlroy

BERYL FERGUSON MEMORIAL TROPHY
Winner:  Cameron Denby
Runner-Up:  Ray Guerard

(A)CLASS 3362 VIOLA SOLO, BAROQUE, J.S. BACH, UNACCOMPANIED, GRADE/LEVEL 9
1. Elly Hooker

(A)CLASS 3562 CELLO SOLO, BAROQUE, J.S. BACH, UNACCOMPANIED, GRADE/LEVEL 9
1. Olivia Wurch
2. Nicholas Harder

(J)CLASS 3096 VIOLIN SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 5
1. Chloé Strain

(J)CLASS 3111 VIOLIN SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 6
1. Grace Jeffrey

(I)CLASS 3128 VIOLIN SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 71. Tyrsa Friesen

(I)CLASS 3148 VIOLIN SOLO, CANADIAN COMPOSERS, GRADE/LEVEL 8
1. William Harder 

(S)CLASS 3407 VIOLA SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, DIPLOMA
1. Alexander Moroz

(S)CLASS 3627 CELLO SOLO, 19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA, HONOURS
1. Juliana Moroz

(S)CLASS 3205 VIOLIN SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, DIPLOMA
1. Tianhao Wang
2. Kai-Mon Mok

(S)CLASS 3625 CELLO SOLO, ROMANTIC COMPOSERS, HONOURS
1. David Liam Roberts


SATURDAY, MARCH 10

QUEST MUSIQUE TROPHY
Winner:  Asia Morash
Runners-Up:  Victoria Lee and Chloé Strain

INSTITUTE OF CHARTERED PIANO TUNERS OF MANITOBA TROPHY
Winner:  Grace Jeffrey
Runners-Up:  Goodspeed Li, Alan Liu and Sarah Peterson

SWEDISH MUSICAL CLUB TROPHY
Winner:  Corinna Vermeer
Runner-Up:  Vivian Zhao

MANITOBA MUSIC TEACHERS’ ASSOCIATION TROPHY
Winner:  Hanna Elskamp
Runner-Up:  Kendra Palles

JUNIOR MUSICAL CLUB TROPHY
Winner: Selwyn Sarmiento
Runners-Up:  Seanne Jacob Buenafe, Elly Hooker, Grace Gabrielle Lu, Jazlyn Rohatensky and Olivia Wurch

AIKINS MEMORIAL TROPHY
Winner:  Alexander Moroz
Runners-Up:  JinYu Chen, Albert Chen and Julie Sidorchuk